Skip to content

Jak dlouho trvá kompletní rekonstrukce bytu?

1. 5. 2024

Jestliže vás čeká rekonstrukce bytu, bude se vám jistě hodit každá dobrá rada. Dnes se vám pokusíme přiblížit časovou náročnost takové rekonstrukce a pojmenovat nejzásadnější rizika a faktory, které mají, nebo budou mít na váš harmonogram největší vliv.

Pohled do křišťálové koule?

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že v tomto oboru vám nikdy nikdo nedá přesný, závazný a hlavně bezchybný termín. Jistě, pokud se obrátíte na profesionální, odpovědnou a zkušenou firmu, tak by vám měla dát velmi přesný odhad, který lze navíc ošetřit smluvně. V případě, že jste odkázáni na své schopnosti, případně na schopnosti kamarádů, známých a najatých řemeslníků, vnáší vám to do plánování další nejistotu. Ta se navíc násobí s nedostatkem zkušeností – pokud máte možnost se s někým fundovaným poradit, určitě to udělejte.

Velikost a stav bytu

Rekonstrukce jednopokojového bytu bude samozřejmě z hlediska časového plánování někde zcela jinde v porovnání s bytem 3+1. Ale na druhou stranu, rekonstrukce udržovaného 3+1 v dobrém stavu se nemusí od úpravy zanedbané garsonky v dezolátním stavu až tak moc lišit. Je tedy potřeba zvážit nejen samotnou velikost rekonstruovaného objektu, ale i jeho stav. A i zde je poměrně nebezpečné spoléhat na laický pohled. Zkušený člověk dokáže odhalit spoustu skrytých vad a na první pohled ne zcela zjevných nedostatků, které se později můžou negativně podepsat na celkové délce rekonstrukce.

Rozsah rekonstrukce

V tomto článku se zabýváme plnou rekonstrukcí, což znamená včetně revitalizace bytového jádra a výměny vodovodních rozvodů – tedy zřejmě nejnáročnější variantou. Proto důkladně zvažte, kterých částí bytu se vaše rekonstrukce bude týkat. Vynecháte-li například rekonstrukci koupelny, nebo toalety, hned vám to udělá pěkných pár uspořených dní. A samozřejmě i naopak, což je ta horší, méně příznivý varianta.

Komplikace a nutné přestávky

Při každé rozsáhlejší rekonstrukci se zřejmě nevyhnete pauzám. Někdy plánovaným, jindy neplánovaným. K těm plánovaným patří takzvané technologické přestávky, kdy musíme například čekat až nám vytvrdne malta před nanášením další vrstvy, nebo na zaschnutí lepidla pod kachličkami. Při troše štěstí a s dostatkem zkušeností se dají tyto pauzy poměrně efektivně zkoordinovat a co nejvíce tak minimalizovat časové ztráty. K těm neplánovaným přestávkám patří různé nečekané komplikace, neplánované opravy či závady na vybavení nebo materiálu. Ani těm se nelze zcela stoprocentně vyhnout a je tedy užitečné si dát nějakou tu rezervu k dobru, která případně pokryje tyto mimořádné události.

Jak dlouho trvá kompletní rekonstrukce bytu?

V názvu tohoto článku jsme si položili tuto otázku a vy jistě čekáte na odpověď. Vzhledem ke všemu výše uvedenému jistě tušíte, že nedostanete jednoznačnou odpověď. Pokud bychom ale měli dát co nejpřesnější odhad pro standardní byt 3+1, rozhodně bychom nešli pod dobu dvou týdnů. A to za předpokladu, že se rekonstrukci budete plně věnovat a nepostihnout vás žádné katastrofy s fatálními následky pro vaši práci.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články