Skip to content

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytového jádra?

10. 12. 2023

Hned v úvodu se bez mučení přiznáme, že na tuto otázku vám nedáme úplně přesnou odpověď. Můžeme vám ale říct, jak je to s časovým plánováním rekonstrukce jádra a co všechno má na něj vliv. Tyto informace vám pak alespoň trochu pomůžou s co nejpřesnějším časovým odhadem vašich plánů. Bytová jádra, hlavně ty v původních panelových domech a sídlištních zástavbách stárnou velmi rychle a jejich rekonstrukce je častým tématem. Ale také na spoustě novostaveb už zapracoval zub času a tak je tato otázka stále aktuální pro mnoho lidí.

Rekonstrukce, nebo renovace?

Hned ze začátku je dobré si vyjasnit, zda se ve vašem případě jedná o rekonstrukci, či renovaci. Renovace je záležitost spíše kosmetická a jde u ní především o odstranění nejviditelnějších nedostatků a poškození. Obvykle nevyžaduje zásah do nosných prvků, jedná se opravdu zejména o náhradu vyměnitelných částí, případně jejich důkladné vyčištění. Z hlediska nákladů a časové náročnosti se jedná o poměrně srovnatelné akce, takže pokud jste seznali, že vaše jádro by zasloužilo nový kabátek, určitě se vyplatí zainvestovat do řádné rekonstrukce bytového jádra se vším všudy. Jednak tím prodloužíte jeho životnost na další dlouhé roky, jednak zvýšíte hodnotu rekonstruovaného objektu a v neposlední řadě posílíte svůj vlastní komfort.

Renovace bytového jádra

Jak a s kým na rekonstrukci

Doba rekonstrukce bytového jádra záleží především na tom, kolik lidí a s jakým nasazením ji bude realizovat. V případě, že plánujete rekonstruovat vlastními silami ve volných chvílích po práci, může se celá akce protáhnout na několik týdnů a vsaďte se, že to nebude nic příjemného. Nehledě na to, že málokdo si může dovolit mít kus bytu v takovémto stavu po tak dlouhou dobu. Může tak být jen otázkou času, kdy na toto rozhodnutí rezignujete a začnete hledat odpovídající pomoc. Se zkušeným řemeslníkem, nebo odbornou firmou to už je jiná písnička. Ti vám budou na základě zkušeností, po předložení vašich požadavků a dle stavu jádra oznámit alespoň hrubý časový odhad.

Nové bytové jádro

Rekonstrukce není jen o stavbě

Ovšem i časový odhad je stále jen odhad a spousta faktorů jej může ovlivnit – v pozitivním i negativním slova smyslu. Nejčastější chybou bývá zapomenout na přidružené činnosti, které rekonstrukci provázejí. Nelze totiž počítat jen s čistým časem stavby. Musíte také přivážet materiál, průběžně uklízet, odpočívat, dodržovat technologické postupy a nezřídka také opravovat nedodělky. Časová rezerva je tedy zcela určitě na místě.

Renovace bytového jádra

Buďme ale optimisté a počítejme se spíše příznivějším průběhem rekonstrukce. Průměrná rekonstrukce vám nejspíše zabere zhruba týden až dva. Profesionálové, kteří mají tyto práce v ruce a znají spoustu vychytávek, to však mohou zvládnout i rychleji. Pokud je tedy rychlost a kvalita vaší prioritou, zkuste se poohlédnout po nějaké šikovné stavební firmě.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články