Skip to content

Jak dlouho trvá rekonstrukce koupelny?

1. 12. 2023

Rekonstrukce či přestavba koupelny je z hlediska časového plánování poměrně ošidná záležitost. Zpravidla se nejedná o největší místnost v bytě nebo domě, může nás tu ale překvapit a zaskočit hodně věcí. Bez koupelny se taky hůře obejdeme a nemáme-li vhodnou alternativu, je více než žádoucí být s rekonstrukcí hotoví co nejdříve. S jakým časovým rozmezím bychom tedy měli počítat?

Svépomocí nebo na zakázku?

Jako první bychom si při plánování měli zodpovědět otázku, jestli se do rekonstrukce budeme pouštět sami, nebo oslovíme nějakou firmu či řemeslníka. V prvém případě se jakékoliv časové odhady podobají spíše věštění z křišťálové koule. Zejména u starších a zanedbaných objektů můžete narazit na nečekanou komplikaci, nebo vás omezí nedostatek materiálu či chybějící nářadí a pomůcky. Proto vřele doporučujeme (zejména těm méně zkušeným a šikovným) přenechat rekonstrukci koupelny odborníkům. Koupelna je přece jenom hojně využívaná místnost a určitě chcete, aby vypadala k světu.

Nepodceňujte prohlídku

O poznání moudřejší budete, pokud si nějakého toho odborníka pozvete na prohlídku a proberete s ním vaši představu rekonstrukce. Smutnou pravdou je, že existuje řada firem i jednotlivců, kteří se nezdráhají využít vaší nezkušenosti a neznalosti pro vlastní prospěch. Jestliže si dáte s výběrem partnera práci, máte velkou šanci, že dostanete férový a poměrně přesný odhad ceny, i trvání veškerých prací.

Co vše rekonstrukce obnáší?

Abyste předešli nedorozuměním a zbytečným zdržením, dobře si rozmyslete, co všechno od rekonstrukce očekáváte. A s čím si nejste jistí, na to se zeptejte. Je rozdíl, jestli se rekonstrukce bude týkat také rozvodů elektřiny, zda máte v plánu měnit vodovodní trubky, jestli hodláte obměnit zabudované sanitární zařízení, nebo vám jde spíše o estetickou obnovu v podobě nových obkladů a dlažby. To všechno je nutné k tomu, abyste dostali co nejpřesnější a nejvěrnější odhad časové náročnosti.

Přes víkend koupelnu nepředěláte

Na základě našich zkušeností vám ale už teď můžeme říct, že obvyklá rekonstrukce průměrné koupelny se nedá za běžných podmínek zvládnout za méně než jeden týden. Na druhou stranu, málokdy se práce přehoupnou přes týden druhý. Jako úplně základní plánovací rámec tedy můžete počítat s rozmezím sedmi až čtrnácti dnů. Tento termín by vám poté měl být potvrzen či upřesněn právě po návštěvě zkušeného profesionála. I sebelepší řemeslník je ale stále jenom člověk a jako takový se může mýlit – nemusí se nutně jednat o známku jeho neschopnosti nebo liknavosti. Také by ale neměl mít nic proti sepsání smlouvy o díle, kde si společně nadefinujete nejdůležitější body, rozsah prací, podmínky odstoupení od smlouvy, převzetí díla, nebo například uplatnění záruky.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články