Skip to content

Jak financovat rekonstrukci bytu?

10. 5. 2024

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A právě financování rekonstrukce bytu je téma dnešního článku. Možností je hned několik, a jako při všech finančních otázkách je nezbytné si vše dobře promyslet a propočítat. I nezodpovědné financování rekonstrukce, bytu, domu, či kterékoliv jiné stavby vás také může přivést do nepříjemných situací s dalekosáhlými následky.

Rekonstrukce jako investice, nebo nutnost?

Jakmile začnete přemýšlet o rekonstrukci, měli byste si položit zásadní otázku – jak moc je tato rekonstrukce potřebná? Nechceme vás v žádném případě od tohoto kroku zrazovat, ale od této priority se může následně odvíjet priorita financování. V optimálním případě zamýšlíte rekonstrukci jako prostředník pro udržení, nebo zvýšení vašeho komfortu, případně jako investici do budoucnosti, nebo coby prevenci v rámci jakési „údržby“ bytu. Termíny vás tedy vyloženě nesvazují a máte i čas zvolit nejpříznivější variantu získání peněz.

Pokud ovšem řešíte havarijní situaci, nebo vás čas tlačí do co nejrychlejšího startu prací, můžete být postaveni před volbu ne úplně nejvýhodnějšího řešení. I zde je ovšem na místě zachovat chladnou hlavu a na věc se podívat z dlouhodobějšího hlediska.

Úspory nebo banka?

Nejoptimálnější situací je stav, kdy jste schopni veškeré náklady pokrýt z vlastních zdrojů, tedy úspor. Pokud se ale nechcete kvůli rekonstrukci a opravám vydat ze všech peněz a skončit takzvaně na nule (což je jistě rozumný argument), budete se muset obrátit na druhou osobu, nebo instituci. V tomto případě může být ideálním řešením bezúročná půjčka v rámci rodiny, nebo známých. I tady však může být na místě sepsání základní smlouvy pro zachování bezpečnosti obou stran. Jestliže tuto možnost nemáte, nebo nechcete riskovat dobré vztahy, nezbude vám, než si zažádat o nějaký druh úvěru.

Není půjčka jako půjčka

Dobrou zprávou je, že existuje poměrně široké portfolio finančních produktů, které vám v tomto případě mohou pomoci. Jestliže disponujete stavebním spořením, je logické vycházet právě z něj. Výhodou je, že v tomto případě se zpravidla jedná o nezajištěný úvěr. Oproti tomu je možné ručit i rekonstruovanou, nebo jinou nemovitostí. V každém případě je dobré vědět, že tento druh úvěru nebo hypotéky vám může přinést i nezanedbatelné daňové úspory.

Zjistěte si detaily

Nutno však podotknout, že některé nabídky se výhodně pouze tváří a ne vždy lze stoprocentně spoléhat na transparentnost a férovost všech poskytovatelů finančních služeb. Obzvlášť velký pozor dejte u nebankovních společností slibující rychlé a bezproblémové vyřízení – obvykle totiž za cenu vysokých úroků, šibeničních termínů a skrytých poplatků. Krom těchto podmínek také nezapomeňte prostudovat nutnost dodatečného pojištění, možnost hýbat s výší splátek, nebo podmínky předčasného splacení. I tyto zdánlivé detaily mohou mít vliv na finální cenu tohoto produktu.

Přečtěte si naše další články

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Přečtěte si naše další články