Skip to content

Jak na obklady v koupelně?

8. 5. 2024

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový kout naplno vyniknou teprve v kombinaci s dobře vyvedenou podlahou a stěnami. Jak tedy docílit co nejlepšího výsledku, na co si dát pozor a jaké možnosti máme v oblasti obkladů do koupelny? V následujícím článku najdete spoustu informací a zajímavých nápadů.

Typy pro obkládání v koupelně

Obkládání během rekonstrukci koupelny není raketová věda a s trochou šikovnosti a trpělivosti lze tuto disciplínu zvládnout. Nicméně i tady můžete jít různými cestami, proto vám přinášíme několik užitečných rad a připomenutí.

  • První krok by vždy mělo být zjištění rozměrů obkládaných ploch a následný výpočet potřebného materiálu. Počítejte s tím, že část materiálu se může během práce nebo přepravy poškodit, proto vždy nakupujte s alespoň malou rezervou.
  • Než se pustíte do samotného obkládání, věnujte pozornost povrchu, na který obklad přijde. Pro optimální přilnavost a dlouhou životnost je důležité opravit veškeré velké díry a trhliny. Některé materiály před nalepením také vyžadují ošetření povrchu nějakým druhem základního nátěru, proto si vždy pečlivě přečtěte pokyny výrobce.
  • Nespoléhejte jen na svoji prostorovou orientaci a přehled, raději si udělejte alespoň hrubý náčrt budoucího obložení. A to zejména v případě, že jste zvolili navazující, nebo asymetrický vzor – není pak vůbec těžké udělat nějakou chybu. A není nic horšího, než na tuto chybu přijít v momentě, kdy máte hotové další dva metry obložení. Do tohoto plánku si také nezapomeňte poznačit místa, kde je potřeba zajistit otvory a výřezy pro různé zásuvky, vývody a přípojky.
  • Pro lepení (jakéhokoliv druhu) používejte jen lepidlo k tomu určené. Zejména u koupelen je důležitá odolnost vůči vlhku a teplotním výkyvům. Také dávkování lepidla a hustotu ozubení na stěrce volte dle návodu výrobce. V opačném případě se můžete do lepení pustit znovu a to jistě nechcete.
  • Při samotném obkládání postupujte vždy zespodu nahoru, aby spodní patra tvořili „oporu“ patrům nad nimi. Zde bývá nejčastějším kamenem úrazu dodržení rovnoměrných spár mezi dlaždicemi a vodorovnosti celého obložení. Není vůbec od věci si po každé nové řadě pomocí vodováhy, metru, nebo pravítka ověřit tento stav. Zejména u starších staveb bývá totiž problém s kolmostí a souběžností stěn. Menší odchylky lze poměrně úspěšně vykompenzovat spárami, nebo koncovými či přechodovými lištami.
  • Co se týče lišt, ty jsou optimální právě pro ukončení obkladu, do rohů, nebo do místa, kde obklady sousedí s nábytkem, nebo nějakým spotřebičem. Tato místa musí být velmi dobře utěsněné – těsnící páskou, manžetou nebo klasickým těsnicím sanitárním tmelem. Možností zakončení obkladů, ať už ve formě lišt, nebo ozdobných lamel je mnoho a i v tomto ohledu můžete zachovat jednotný vzhled a design celé koupelny. Vždy však počítejte s těmito prvky a zanechte jim na stěně dostatek místa pro uchycení.

Jak vysoko jít s obložením?

Co se týče výšky obložení, máte víceméně volnou ruku a vše záleží na vaší představě a libosti. Pokud vás ale zajímá, jaké rozměry se nejčastěji užívají, tak je to minimálně zhruba 1,2 metru pro prostory kolem umyvadla a vany. U sprchy se výška obložení řídí a rovná samotné výšce sprchového koutu. Velmi oblíbená je však i možnost obložení celé stěny, sahající až ke stropu. Eventuelně se můžete rozhodnout pro kombinaci těchto variant pro různé stěny. V tomto případě vám dobře poslouží vizualizace budoucího vzhledu koupelny. S tímto se můžete obrátit na externí firmu, využít některý z dostupných softwarů, nebo si vystačit s papírem, tužkou a pastelkami. V každém případě byste však obložení měli umístit tak, aby byla samotná stěna co nejvíce chráněna před tekoucí a stříkající vodou.

Alternativy pro klasické obklady

Když se bavíme o koupelnových obkladech, každého zřejmě jako první napadnou klasické kachličky. Ano, je to velmi častá, ne však jediná možnost. V posledních letech do této oblasti proniká spousta nových trendů a jistě stojí za to se alespoň o některých z nich zmínit.

Například dřevo nepatří k typickým surovinám pro koupelnové obložení a málokdo tuto možnost využívá. Kdo má ale rád přírodní materiály, může být příjemně překvapen. Dřevo patří na rozdíl třeba od kamene k „teplým“ materiálům, takže se do koupelny hodí, skvěle vypadá a při dobré volbě a ošetření disponuje i solidní odolností vůči vodě a vlhku. 

Kdo se nechce pouštět do experimentů se dřevem, může sáhnout po alternativě v podobě tapety. Samozřejmě ne klasické papírové, řeč je zejména o vinylových výrobcích. Na výběr je spousta barev, vzorů i motivů a obrázků, snadno se aplikují a dobře udržují. Nejsou určeny pro přímý kontakt s vodou, ale pro běžné použití určitě stojí za úvahu.

Poměrně levné a rychlé řešení pak můžou nabídnout i obyčejné voděodolné barvy. Pokud nechcete investovat větší obnosy do klasického obložení, nebo tapet, můžete stěny zkrátka jen vymalovat. Pochopitelně právě jen barvami určenými do tohoto prostředí. I tak je ale jejich životnost omezená a nejedná se tak o řešení na dlouhé roky.

Jak na čištění?

Čištění obkladů není nikterak náročné. V podstatě si vystačíte s běžně dostupnými čisticími prostředky, dejte však vždy pozor, jestli nepotřebuje čistič určený pro nějaký konkrétní povrch. Pokud preferujte přírodnější metody, můžete využít některý z osvědčených receptů a namíchat si vlastní prostředek z citrónu, octa, nebo sody.

V každém případě dbejte na ochranu svého zdraví. Na místě je použití rukavic a v případě že nejste schopni zajistit potřebné odvětrávání, tak i respirátoru. A pro ochranu čištěného obložení doporučujeme používat měkké a jemné houby a hadříky. I když se taková keramika může jevit jako odolný materiál, poškrábat ji není až tak moc velký problém.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články