Skip to content

Jak postupovat při rekonstrukci koupelny?

8. 12. 2023

Rekonstrukce koupelny je náročná a komplexní věc, u které můžete udělat spoustu chyb. Ať už z nešikovnosti, nedbalosti, nebo nedostatku znalostí a zkušeností. A bohužel jsou to chyby, které mají často za následek časové zdržení, nebo zvýšené finanční náklady. Pro domácí kutily a stavaře-amatéry máme připraveno pár zajímavých a užitečných tipů na postup při rekonstrukci koupelny.

1. Plán rekonstrukce

Na začátku každého projektu je vize. Rekonstrukce koupelny jistě není výjimkou. Vaším prvním úkolem je přetavit tuto vizi a vidinu krásné nové koupelny do konkrétního plánu. Forma a styl je čistě na vás – může se jednat o náčrtky s poznámkami, seznam, nebo jiný úkolovník. Důležité je, podchytit všechny akce, které je nutné vykonat a prostředky, které musíte obstarat. Nezapomeňte také, že některé práce vyžadují čas a nelze na ně přímo navazovat, takže počítejte například i s dobou tuhnutí a tvrdnutí lepidel a tmelů.

postup rekonstrukce koupelny

2. Potřebná povolení

Už při prvotním plánování byste si měli zjistit, jestli na zamýšlenou akci potřebujete stavební povolení. V tom se často chybuje a mnoho lidí tento bod podceňuje. Obložení stěny, nebo výměnu sprchového kouta samozřejmě nikam hlásit nemusíte, ale jakmile zasahujete do zdí, stropů, příček a samotného jádra, jedná se už o stavební úpravy, které byste měli minimálně konzultovat na příslušném úřadě. Vyhnete se tak případným pozdějším problémům a oplétačkám. A v každém případě je slušnost a maličkost alespoň upozornit sousedy na možný zvýšený hluk.

3. Materiál a pomůcky

Než poprvé, jak se říká, kopnete do země, musíte si být jistí, že máte vše potřebné k dispozici a zastavit vás může jen zásah vyšší moci. V praxi to znamená mít po ruce všechno nářadí a pomůcky (některé raději ve vícero exemplářích pro případ ztráty či poškození) a hlavně potřebný materiál v dostatečném množství. Pokud si počítáte potřebný počet kachliček na obložení zdí, vždy si dávejte nějakou rezervu, málokdy se stane, že se nic nerozbije a všechno se povede napoprvé. Kachličky navíc se vám taky můžou hodit pro pozdější opravy, kdy se může stát, že kýžený vzorek už v obchodě za pár měsíců neseženete.

postup rekonstrukce koupelny

4. Lidské zdroje

Také lidskou sílu je radno zajistit a naplánovat. I když jste přesvědčeni, že na tuto práci stačíte sami, dobře si rozmyslete, zda se vám alespoň na pár hodin nebudu hodit další ruce. Některé činnosti se v jednom člověku zvládají velmi obtížně a také stěhování a usazování těžkých předmětů není hračka. Než tedy riskovat nekvalitní práci, poškození spotřebičů, nebo dokonce zranění, je mnohem lepší si zajistit odpovídající pomoc. A pokud spoléháte na práci placených odborníků, nezapomeňte si včas zajistit jejich služby.

postup rekonstrukce koupelny

5. Rekonstrukce

Teď už se můžete pustit do samotné rekonstrukce. S konkrétními případy vám rádi poradíme jinde, tady vám už jen popřejeme mnoho zdaru a trpělivosti. Rekonstrukce koupelny není úplně jednoduchá záležitost, ale dá se zvládnout. A pokud máte jakékoliv pochyby, vždy můžete využít služeb profesionálů.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články