Skip to content

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

12. 5. 2024

Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete začít? Možná vám na seznamu přece jen něco chybí…a z názvu tohoto článku už víte, že řeč bude o stavebním povolení. To je totiž dost často opomíjené a podceňované. Spousta lidí jej totiž považuje za zbytečnou formalitu a byrokratický výmysl. Pokud jste stejného smýšlení, měl byste tento pohled přehodnotit. Chybějící stavební povolení vám totiž může způsobit nejeden malér. Jak se těmto potížím vyhnout se dočtete na následujících řádcích.

Stavební povolení není nutné vždy

Abychom vás nevystrašili hned ze začátku, můžeme vás uklidnit, že stavební povolení není vždy nutné. Stavební zákon se snaží tuto administrativu udržet v těch nejrozumnějších mezích a tudíž existuje celá řada činností, které můžete provádět bez tohoto povolení. Detaily naleznete ve zmíněném stavebním zákoně a příslušných vyhláškách, nicméně pro lepší představu uvádíme pár příkladů. Obecně se jedná o veškeré zásahy, které nemění způsob užívání stavby, její vzhled, nosné konstrukce a zároveň nemají negativní vliv na životní prostřední a požární bezpečnost. Zejména tyto dva aspekty mohou být poměrně záludné a je potřeba je také zohlednit.

Co se týče venkovních staveb, tak i stavba bazénu, nebo třeba skleníku (pakliže nepřekračují plochu 40 metrů čtverečních a leží více jak dva metry od hranice pozemku) není podmíněná stavebním povolením.

Na druhou stranu je omyl si myslet, že stavební povolení je potřeba pouze pro novostavby. Pokud kupříkladu máte v plánu zasáhnout do nosných zdí bytu, nebo si zvětšit prostor bytu externím přístavkem, automaticky se na vás vztahuje povinnost vyřízení právě stavebního povolení.

Ohlášení nebo povolení?

Pro pořádek ještě uvedeme na pravou míru pojem stavebního ohlášení. Není to totéž co stavební povolení, jedná se vlastně o jakýsi jeho předstupeň. Ve skutečnosti se jedná opravdu „jen“ o ohlášení stavby na stavebním úřadu – zajímavostí je, že za určitých okolností může být dostačující i pro realizaci novostavby. Jeho vyřízení je také mnohem jednodušší a rychlejší, než u klasického stavebního povolení.

Co předchází vyřízení?

Pro kladné vyřízení stavebního povolení budete samozřejmě potřebovat více podkladů než samotnou žádost. K obvyklým přílohám patří projektová dokumentace rekonstrukce, dokumenty, kterými prokážete vlastnický vztah k rekonstruované nemovitosti, nebo rozhodnutí a vyjádření jiných příslušných úřadů a orgánů (například odbor životního prostředí).

Pokud si nejste jistí, které dokumenty budete potřebovat a jaká varianta povolení se vás týká, nezdráhejte se poradit s odborníkem, nebo přímo navštívit stavební úřad – věřte tomu nebo ne, jsou to také jenom lidé a nekoušou.           

Přečtěte si naše další články

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Přečtěte si naše další články