Skip to content

Kolik stojí kompletní rekonstrukce koupelny?

5. 12. 2023

I naprostému laikovi je jasné, že každá rozsáhlejší rekonstrukce vyžaduje příslušné zdroje – materiál, znalosti, zkušenosti, nářadí, čas a v neposlední řadě také finance. Právě nedostatek peněz, nebo špatný odhad nákladů jsou mnohdy kamenem úrazu. Proto je dobré vědět, s jakou finanční hodnotou bychom měli počítat a co všechno je potřeba zohlednit a započítat.

Dobrý plán je základ

Abyste byli schopni si adekvátně naplánovat rozpočet, musíte co nejlépe vědět, co od rekonstrukce očekáváte a jak velký bude mít rozsah. Platí zde jednoduchá rovnice a přímá úměra: čím přesnější plán, tím přesnější kalkulace nákladů. A tím méně budete posléze nepříjemně překvapeni při finálním zúčtování. Není nic horšího, než když vám v půlce prací dojdou kachle, nebo si uvědomíte že jste zapomněli koupit vodovodní baterie a s úžasem zjistíte, že nemáte za co nakoupit. V lepším případě omezíte letní dovolenou a sáhnete do železných zásob, v horším pak budete muset rekonstrukci přerušit. Obojímu se však dá úspěšně vyhnout s dobrým plánem.

Cena rekonstrukce koupelny

Na co nezapomenout?

Také v tomto případě platí, že je lepší počítat víc, než míň. Váš plán nemusí zahrnovat každý šroubek nebo tubu lepidla, ale větší položky byste si měli poctivě sesumírovat. Patří sem zejména stavební materiál, potřebné nářadí (ať už koupené nebo půjčené), koupelnové doplňky, nábytek, baterie a veškeré spotřebiče.

Naprosto zásadní pak je, zda máte v plánu také zasahovat do bytového jádra, rozvodů vody a elektřiny. Pokud ano a nejste k této práci zrovna ti nejpovolanější, počítejte s nějakou tou korunou za výpomoc odborníků. Jestliže zvládnete veškeré činnosti sami, máte štěstí a ušetříte nemalé personální náklady (kromě svého úsilí a času, což pro vás ve finále nemusí být dvakrát výhodné).

Pozor na externí spolupracovníky

V případě, že se bez cizí pomoci neobejdete a nemáte v záloze šikovné a ochotné známé, budete pravděpodobně muset oslovit profesionální firmu, či řemeslníka. A i zde chtějte totéž – jasný rozpočet a plán prací s danými termíny. Ještě dnes se bohužel najdou pochybné firmy, které vám bez rozpaků nechají na holičkách a s rozestavěnou koupelnou, případně vám na konci předloží jen těžko uvěřitelný účet. Zejména se vyplatí dát si pozor na nedohodnuté služby a předražené materiály, které se bez vašeho vědomí a souhlasu použijí. Opět ale opakujeme, když chcete přesný rozpočet, musíte sami přesně vědět, co požadujete a očekáváte. A potom můžou přijít na řadu vyjednávání a rozumné kompromisy.

Ceník rekonstrukce koupelny

S jakou cenou počítat?

Abychom se ale dostali k původní otázce, je nutno zmínit, že cena rekonstrukce koupelny je velice individuální. Záleží samozřejmě na velikosti koupelny, rozsahu prací a použitých materiálech. V praxi se ovšem setkáváme s tím, že cena za kompletní rekonstrukci se vším všudy obvykle nezačíná na částce pod 100 000 korun. Horní strop je ovšem velmi pohyblivý a záleží na již výše zmíněných faktorech.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Kolik stojí rekonstrukce domu?

Kolik stojí rekonstrukce domu?

Rekonstrukce jakéhokoliv bytu je poměrně náročná a nákladná disciplína. V případě rekonstrukce domu se pak vše ještě násobí. A to…

Přečtěte si naše další články