Skip to content

Kolik stojí rekonstrukce bytu 2+kk?

27. 4. 2024

Byty 2 + kk (čili byty čítající dvě obytné místnosti, kuchyňský kout, předsíň a koupelnu) jsou velmi oblíbené u bezdětných párů, nepočetných rodin, nebo coby studentské byty. Jejich provoz nebývá nikterak nákladný a jejich dispozice skýtá překvapivě mnoho možností. Na kolik vás ale může přijít rekonstrukce takového bytu? Na co dát pozor a co se určitě vyplatí zohlednit si řekneme v následujícím článku.

Co budeme rekonstruovat?

Náklady na rekonstrukci bytu se odvíjí od mnoha faktorů. Záleží především na tom, co vše bude předmětem rekonstrukce. Nemáte-li v plánu velké stavební úpravy, zásahy do rozvodů a kompletní výměnu zařízení a spotřebičů, dá se říct, že se s náklady můžete vměstnat někam kolem částky 100 000 kč. Jako naprostý základ je tedy určit a stanovit rozsah rekonstrukce a toho se držet. A pokud v čase zjistíte, že budete muset provést i akce, které nebyly v plánu, raději si udělejte nový rozpočet. I zdánlivé maličkosti se ve finále mohou na vyúčtování celé rekonstrukce neblaze podepsat.

V jakém stavu je byt?

Rekonstrukce dvacet let starého bytu bude pochopitelně vyžadovat jiný přístup a úsilí, než rekonstrukce původního panelákového bytu z roku 1980. Rozdíl je v použitých materiálech, konstrukčních řešení a samozřejmě také v celkovém stavu zařízení a materiálů. Ještě než začnete s přípravou rozpočtu, udělejte si alespoň hrubou představu o současném stavu bytu. A to tím spíše, pakliže jste novopečení majitelé a nemáte přehled o historii objektu a jeho skrytých závadách. A vůbec není na škodu si na tento odhad přizvat odborníka, který vám může pomoci odhalit nejednu skrytou závadu.

Nezapomeňte na vedlejší náklady

Stokrát nic umořilo osla, jak praví jedno přísloví. Oproti tomu, vašemu rozpočtu na rekonstrukci ke zruinování bohatě stačí takových deset nezohledněných položek. Krásným příkladem je třeba malování po rekonstrukci. Ne každého trkne, že po dokončení nové vyzdívky bude potřeba nejen řádně uklidit, ale také vymalovat. Není to sice přímá část rekonstrukce, ale je to činnost, která zabere dost času a vyžaduje určité vybavení, které samozřejmě není zadarmo. Popřemýšlejte tedy i nad těmito vedlejšími úkony, které mohou vaši rekonstrukci provázet.

S jakou částkou počítat?

Ve finále tedy zjistíte, že základní sazba, kterou jsme určili na nějakých sto tisíc korun se pomalu postupně nabaluje a zvyšuje. Nicméně je vždy lepší rozpočet podkročit, než překročit. Na druhou stranu ale asi ani není možné zohlednit veškerá rizika a nečekané výdaje. Protože můžeme doporučit paušální navýšení stávajícího odhadu o nějakých deset až dvacet procent, které by mělo vytvořit dostatečnou rezervu. Dle zkušeností našich a našich zákazníků se však po rekonstrukci bytu 2+kk dostanete na částku v rozmezí 400 až 800 tisíc korun.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články