Skip to content

Kolik stojí rekonstrukce domu?

3. 5. 2024

Rekonstrukce jakéhokoliv bytu je poměrně náročná a nákladná disciplína. V případě rekonstrukce domu se pak vše ještě násobí. A to pochopitelně včetně nutných investic a nákladů. Málokdo však má to štěstí a může si dopřát luxus neomezených zdrojů. Většina z nás potřebuje před zahájením rekonstrukce co nejpřesnější obrázek o tom, kolik nás tato paráda bude stát. S co nejpřesnějším odhadem vám tedy pomůže tento náš článek. A na úplný začátek ještě uvádíme, že v samotném úvodu jsme záměrně použili slovo „investice“. Včasná a dobře provedená rekonstrukce jednak prodlouží životnost vašeho domu, jednak zvýší jeho cenu a usnadní případný prodej a v neposlední řadě vás uchrání od budoucích nákladů způsobených zanedbanou údržbou. A to platí jak pro domy rodinné, tak pro stavby komerčního či průmyslového využití.

Máte na to?

Jedna z prvních otázek, která by při plánování rekonstrukce měla padnout je, zda jste schopni to zvládnout sami. A nemluvíme teď o financích, jako spíše o schopnostech a časových fondech. I zdánlivě malá rekonstrukce může poměrně snadno přerůst v opravdu náročný zásah, který dalece předčí vaše odhady. Specializovaná firma, nebo odborníci vám v tomto mohou velmi dobře pomoci, ovšem samozřejmě ne zadarmo. Tím nechceme říct, že vás dobrá firma nemůže nakonec přijít levněji. Vždy však musíte posoudit, jestli máte dostatek znalostí, zkušeností a času na to, abyste rekonstrukci na domě zvládli svépomocí. A nezapomeňte, že i sebešikovnější kutil nesmí provádět některé činnosti, nemá-li na ně potřebné oprávnění – například práce na elektrozařízení, nebo schvalování úprav na topidlech a komínech.

Máte jasnou představu?

Není nic horšího, než se pouštět do práce, o jejímž výsledku máte velmi nejasnou, nebo snad dokonce nulovou představu. To je nejlepší předpoklad skončit úplně mimo časový plán i finanční rozpočet. Tím spíše pak u takto náročné a rozsáhlé rekonstrukce. Abyste si udělali co nejlepší představu o její ceně, musíte co nejlépe vědět, co od ní očekáváte. Od toho se pak odvíjí seznam prací, potřebný materiál a nutnost specializovaných odborníků z řad elektrikářů, plynařů, vodařů a podobně.

Víte co je potřeba rekonstruovat?

Zejména u starších domů se může poměrně snadno stát, že při rekonstrukci narazíte na řadu problémů, o kterých jste neměli ani tušení. Toto riziko je o to větší, jedná-li se o dům, který moc dobře neznáte – koupě, dar, či dědictví. V tomto případě si dejte s prohlídkou obzvlášť záležet, případně rekonstrukci rozdělte na etapy. Tím snížíte riziko, že budete v jednom momentě nuceni zastavit veškeré práci kvůli zjištěné závadě na vodovodních rozvodech.

Abychom ale příliš neodbočovali od původního tématu, počítejte, že průměrná rekonstrukce průměrného domu v průměrném stavu vás přijde minimálně na 500 000 korun. Další částky se pak odvíjí od dalších okolností, z nichž ty nejdůležitější jsme se vám pokusili dnes přiblížit.

Přečtěte si naše další články

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Kolik stojí projekt rekonstrukce bytu?

Čeká vás rozsáhlejší rekonstrukce bytu? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat zpracované příslušné podklady ve formě projektové dokumentace. Dobrá zpráva je,…

Přečtěte si naše další články