Čeká vás rekonstrukce koupelny? Tak v tom případě vám především poradíme obrnit se řádnou dávkou trpělivosti a důkladně si promazat svaly. Čeká vás nelehký úkol, jehož výsledek ale jistě stojí za to. A aby byl průběh vaší rekonstrukce co nejhladší, přinášíme vám pár zajímavých a užitečných tipů.
Znám rozsah a cíl rekonstrukce?
Dvakrát měř, jednou řež, praví známé české přísloví. Držte se ho, není nic horšího, než se do rekonstrukce pouštět po hlavě, bez řádné teoretické přípravy. Dejte si dohromady alespoň stručný plán a několikrát si ho projděte – minimalizujete tak riziko, že na něco důležitého zapomenete.
Mám povolení?
Jestliže nechcete riskovat mastnou pokutu a problémy se stavebním úřadem, zjistěte si, zda na plánovanou rekonstrukci potřebujete stavební povolení. Není až tak složité si ho vyřídit a pokud se na vás vztahuje, nemělo by vám při běžné rekonstrukci dělat problémy.
Mám vše potřebné?
Mám pod kontrolou rozvody?
Řeč je o elektřině a vodě. Zejména pokud je součástí rekonstrukce bourání a zásah do zdí, je velice užitečné vědět, kudy vedou dráty a vodovodní trubky. Není vůbec nic příjemného uprostřed prací zhasnout celý byt, nebo se najednou neplánovaně ocitnout po kotníky ve vodě. A jestli chcete do vodovodních, nebo elektrických rozvodů zasahovat plánovaně, pozvěte si na to kvalifikovaného pomocníka.
Mám k dispozici plánek?
Pokud při rekonstrukci měníte dispozici koupelny, nebo pořizujete nové vybavení, zainvestujte čas a připravte si plánek. Plánek, který vám ukáže co si můžete a nemůžete dovolit s místem. Jistě nechcete zjistit, že nemůžete otevírat dveře skříňky kvůli vaně, nebo se každý den při vstupu do sprchového koutu protahovat škvírkou mezi sušičkou a pračkou.
Mám vše dle vyhlášky?
Například při rozmisťování zásuvek se nemůžete řídit pouze vlastním pohodlím a fantazií. Prakticky vše, co se týká elektřiny podléhá zákonným předpisům a závazným normám. I zde je tedy na místě zásah a konzultace odborníka. Jinak riskujete zranění (v nejhorším případě smrtelné) a absolutní nezájem ze strany pojišťovny v případě jakékoliv nehody.
Mám jasno v materiálech?
Od lepidel až po dřevo – ne všechny materiály jsou vhodné do koupelen, kde hrozí vysoká vlhkost a kontakt s vodou. Myslete na to, a při každém nákupu stavebního materiálu, nábytku a spotřebičů se ujistěte, že jim koupelnové prostředí nebude vadit. Jinak můžete velmi brzy splakat nad výdělkem – bohužel už pozdě.
Mám vhodné spotřebiče?
Lidé často spojí rekonstrukci koupelny s výměnou spotřebičů a zařízení. Je-li to i váš případ, můžete zde v dlouhodobém horizontu nějakou tu tisícovku ušetřit. Na trhu je dnes velmi široký výběr výrobků, které prodejci označují jako ekologické, či úsporné. Takže pokud máte v plánu koupit novou pračku, nebo baterii, nehleďte jen na cenovku, ale zajímejte se také o jejich spotřebu, či naopak úsporný režim.
Přečtěte si naše další články
Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?
Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…
Jak financovat rekonstrukci bytu?
Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…
Jak na obklady v koupelně?
Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…