Rekonstrukce bytu je věc záludná a nevyzpytatelná. Nikdy úplně dopředu nevíte, jaká bude její časová a finanční náročnost. Nečekaných věcí a potenciálních rizik, které můžete během prací odhalit je spousta a jak praví jeden z Murphyho zákonů, co se může pokazit, to se obvykle pokazí. To vše samozřejmě roste úměrně s rozsahem rekonstrukce a velikostí bytu. V tomto článku se tedy zaměříme na finanční odhad rekonstrukce bytu 3+1. Tyto byty jsou na trhu velmi žádané a ceněné. Je proto v zájmu každého majitele tuto nemovitost nenechat chátrat, ale naopak udržovat, zvelebovat a zvyšovat její tržní hodnotu.
Rekonstrukce 3+1 pod sto tisíc? Těžko…
Pochopitelně nelze exaktně určit obecnou částku, na kterou vás rekonstrukce bytu 3+1 vyjde. Dle zkušeností, trendů a vývoje cen však můžeme téměř s jistotou říct, že se lze velmi těžko dostat pod hranici 100 000 Kč. Pro pořádek ale uvádíme, že za rekonstrukci nepovažujeme jednotlivé činnosti jako například malování, výměnu nábytku nebo pokládání nových obkladů. Teď je tedy otázka, jak daleko překročíte onu pomyslnou stotisícovou hranici.
Kuchyně + koupelny – největší žrouti peněz i času
Rekonstrukce se pochopitelně nemusí týkat celého bytu. Pokud je v ní ale zahrnuta kuchyň či koupelna, měli byste zbystřit a v hlavě se vám rozsvítit červená výstražná kontrolka. Rekonstrukce těchto dvou místností v sobě totiž zpravidla zahrnují zásah do vodovodních rozvodů a ten potom tvoří na finálním vyúčtování tu nejtučnější položku – jak za práci, tak za materiál.
Nakupujte s rozumem
Velká část rozpočtu je samozřejmě tvořena materiálem. A na tom se dá s trochou snahy ušetřit významné částky. I stavebniny a hobby markety už dnes běžně rozjíždí slevové akce a množstevní, nebo věrnostní slevy. Pokud vás tedy vyloženě netlačí čas a máte tu možnost, ve finále vás materiál může vyjít až o polovinu levněji. V žádném případě ale nenavádíme k tomu, abyste za každou cenu sahali po tom nejlevnějším, nebo druhořadém zboží. I zde samozřejmě platí, že za kvalitu se vyplatí oželet nějakou tu korunu.
Počítáte se spotřebiči?
Velmi častou a zásadní chybou je, že finanční plán nezahrnuje spotřebiče. Jenže nová lednička, pračka, sušička, či myčka rozhodně není zadarmo a i když jste s tímto nákupem napoprvé nepočítali, můžete zjistit, že se vám staré zařízení do nově zrekonstruovaného bytu nehodí, nebo nevejde. Proto je dobré se zamyslet i nad těmito položkami a raději s nimi počítat.
I firma se může prodražit
V případě, že spoléháte na služby externí firmy, může to být ten nejlepší nápad, který vás napadl. Čas i finální náklady můžete tímto rozhodnutím dostat na velmi rozumnou úroveň. Kvalitních a poctivých firem a řemeslníků však není tak mnoho jak se na první pohled zdá a ti opravdu dobří nemají o práci nouzi. Pokud tedy na vaši rekonstrukci spěcháte, počítejte s tím, že vás může čekat příplatek za přednostní vyřízení. I tak to ale stále může být lepší varianta, než kvapná amatérská práce.
Přečtěte si naše další články
Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?
Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…
Jak financovat rekonstrukci bytu?
Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…
Jak na obklady v koupelně?
Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…