Skip to content

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

21. 4. 2024

Tak jako jsou rekonstrukce koupelen a kuchyní náročné z hlediska řemeslného a rekonstrukce ložnic a obývacích pokojů z pohledu vizuálního, můžeme rekonstrukce dětských pokojů zařadit do kategorie, která snoubí (nebo by alespoň měla snoubit) v co nejlepším poměru vzhled a funkčnost. Co si budeme namlouvat, děti jsou nároční „zákazníci“ a my pro ně chceme jen a jen to nejlepší. Rekonstrukce dětských pokojů tak vyžaduje dobré plánování a přípravu z hlediska rozvržení nábytku a případných stavebních úprav.

Desítky možností

Dětské pokoje jsou velmi specifickou záležitostí. Mění se s věkem dětí a jejich potřebami a k tomu jsou prakticky neustále vystaveny jejich řádění. Není divu, že jejich údržba není nic jednoduchého a rekonstrukce se může stát aktuálním tématem dřív, než se nadějete. Ale jak už jsme zmínili v úvodu, co bychom pro naše děti neudělali, že? Dobrou zprávou je, že v současné době můžete čerpat z nepřeberného množství řešení a nápadů, případně jít vlastní cestou.

Z jednoho pokoje dva

Klasickým problémem, který při rekonstrukci dětských pokojů často řešíme, je sdílení jednoho pokoje dvěma a více dětmi. A obecně platí, že čím větší věkový rozestup, tím je situace komplikovanější, protože není vždy možné pokoj ladit do jedno stylu, který by vyhovoval oběma dětem. Ovšem i zde máme několik možností, jak si poradit. Optimálním řešením může být rozdělení pokoje na dvě části. A to buď trvale, pomocí zabudované příčky, nebo prostřednictvím mobilních zástěn či závěsů. S těmi nedosáhnete úplného oddělení dvou prostorů, ale máte možnost je časem měnit podle vašich potřeb.

Za zmínku také stojí možnost rozdělení pokoje nikoliv vertikálně, nýbrž horizontálně. Jestliže máte k dispozici pokoj s vysokým stropem, je možné toto místo využít například ke spaní, coby úložný prostor, případně zde vybudovat takřka celé patro. V tomto případě ovšem dbejte především na nosnost a celkovou bezpečnost této konstrukce. A pokud využijete například k ukotvení nosné zdi, raději prověřte nutnost vyřízení stavebního povolení.

Myslete na praktickou stránku věci

V rámci rekonstrukce dětského pokoje dochází často také k obměně jeho vybavení. Stolky, regály, poličky, postele, ale také hračky a různé dekorace. To vše je potřeba sladit do pokud možno co nejharmoničtějšího celku. Ve snaze o dokonale vyladěný interiér byste však neměli zapomínat na to, že tento pokoj bude potřeba také uklízet, a hlavně odolat náporu dětské hravosti a fantazie. Někdy je tak lepší oželet krásu nad praktičností a odolností.

Totéž se týká i stěn dětského pokoje – neocenitelnou službu mohou poskytnout například otěru odolné, vodou omyvatelné barvy, které dlouho vydrží a také velmi dobře vypadají.

Přečtěte si další díly našeho seriálu

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat materiál?

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat…

Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď. Nakupovat materiál byste měli výhodně a u kvalitních prodejců 🙂 Jenže víme, že…

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Tak jako jsou rekonstrukce koupelen a kuchyní náročné z hlediska řemeslného a rekonstrukce ložnic a obývacích pokojů z pohledu vizuálního, můžeme rekonstrukce…

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

A z obývacího pokoje se můžeme plynule přesunout přímo do ložnice. Ta by měla být oázou klidu a odpočinku v každém bytě.…