Skip to content

Díl 2. – Rekonstrukce kuchyně

19. 2. 2024

Rekonstrukce kuchyně bývá jednou z nejčastějších a také nejnáročnějších vůbec. A když se trochu zamyslíme, je to vcelku logické. Kuchyně je místo, kde se vaří i stoluje, kde se často schází rodina i známí, a kde je také velká koncentrace nejrůznějších přístrojů a spotřebičů. To všechno (ač spojeno s veskrze příjemnými věcmi) se samozřejmě negativně podepisuje na stavu této místnosti a jeho vybavení. K tomu se samozřejmě mění i trendy a tak můžete jednoho dne s úžasem zjistit, že vaše kuchyně už nutně potřebuje nový, svěží a moderní kabátek. Inu, proč ne, pusťme se do toho.

Jak to bude vypadat?

Na začátku každého projektu je myšlenka. A naším úkolem je ji zhmotnit do co nejlepší podoby. Jak už jsme nastínili, v kuchyni (obzvlášť je-li kombinovaná s jídelním koutem) trávíme mnoho času. Proto si návrh její budoucí podoby zaslouží pečlivost a promyšlenost do posledního detailu. Jinak se také může stát, že vás ten nedomyšlený „detail“ bude pronásledovat další řádku let. A to se týče jak vzhledu, tak i praktického fungování. Ideální je proto mít k dispozici grafický model včetně barev a budoucího vybavení. Minimálně rukou načrtnutý, v lepším případě pak v profesionálním programu, kde můžete rychle a snadno porovnávat různé varianty.

Jak to bude fungovat?

Jakmile se shodnete na barvách, tvarech a celkovém vyznění interiéru, prověřte také jeho funkčnost. A to zejména pokud berete rekonstrukci kuchyně jako příležitost pro nové uspořádání nábytku a vybavení. Dbát byste měli na ergonomicky a logisticky výhodné uspořádání. Dřez by například neměl být příliš daleko od sporáku, dvířka od lednice by vám při otevření neměla blokovat přístup na kuchyňskou linku a podobně.


Jestliže plánujete také přestěhování spotřebičů, prověřte si dostupnost, dostatečný počet a kapacitu elektrických zásuvek. Určitě nechcete při každém použití kávovaru vypojovat mikrovlnou troubu, nebo riskovat vyhozené pojistky při každém spuštění myčky.

Z praktického hlediska si také dejte pozor na vizuálně krásné, ale špatně udržovatelné povrchy skříněk, pracovních desek a zásuvek. V případě, že chcete praktickou kuchyň, volte také praktické materiály.

Čtyři hlavní oblasti

V rámci rekonstrukce kuchyně může být užitečné si tento segment rozdělit na čtyři hlavní části:

  • Kuchyňská linka tvoří obvykle jádro celé místnosti a od ní se odvíjí rozmístění dalšího vybavení. Její vzhled je také určující pro styl, tvary a barvy zbytku kuchyně
  • Podlaha v kuchyni je také důležitá – musí být praktická, ale stejně tak i sladěná s celým interiérem. Možností pro rekonstrukci je mnoho – od obyčejného lina, přes klasickou keramickou dlažbu až po dřevěné podlahy.
  • Stěny v kuchyni jsou na tom podobně. Zásadní je sladit praktickou (udržitelnost a údržba) a vizuální (barvy, vzory, materiály) stránku věci. I zde může být řešením vhodná výmalba, vinylové tapety, nebo nějaký druh obložení.
  • Kuchyňské spotřebiče také mohou zásadně zamávat s finálním výsledkem a je třeba je také zohlednit. Dnes není problém koupit lednice, sporáky, myčky a další přístroje v barvě a designu, který se vám hodí. Nezapomínejte však na jejich rozměry a nutnost připojení k elektřině, vodě a odpadům.

Přečtěte si naše další články

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Kdy je potřeba stavební povolení při rekonstrukci?

Chystáte se rekonstruovat byt, dům, chatu, kancelář nebo provozovnu? Máte zajištěný materiál, firmu, pomocníky, volno v práci a myslíte si, že můžete…

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Jak financovat rekonstrukci bytu?

Rekonstrukce bytu není jen o nářadí, řemeslnících a stavebních povoleních. Je to samozřejmě také otázka peněz a nemalých nákladů. A…

Jak na obklady v koupelně?

Jak na obklady v koupelně?

Jistě budete souhlasit s tím, že vzhled a atmosféru koupelny dělá z takových devadesáti procent její obložení. Krásná vana či luxusní sprchový…

Přečtěte si naše další články