Skip to content

Díl 3. – Rekonstrukce koupelny

1. 4. 2024

Pokud bychom porovnávali poměr velikosti místnosti a náročnost její rekonstrukce, běžná koupelna by se dost pravděpodobně umístila na prvních příčkách. Nebudeme si nic nalhávat, rekonstrukce koupelny patří k těm náročnějším. S dobrou přípravou a poctivým přístupem se však dá zvládnout i tato výzva. A aby vám to šlo co nejlépe od ruky, právě na rekonstrukci koupelny se zaměříme v následujícím článku.

Co obnáší rekonstrukce koupelny?

To je docela dobrá otázka, protože každý může mít trochu jiné představy a očekávání. Neexistuje však úplně přesná definice a z úplně základního pohledu můžeme rekonstrukci koupelny rozdělit na dvě skupiny. Tou první jsou spíše kosmetické úpravy typu výměny kachliček či obložení, nový nábytek, nebo instalace nových kohoutků. I zde na nás může číhat spousta nástrah a práce, ale pořád se nejedná o zásahy do zdí, trubek a rozvodů vůbec.

Druhou kategorií jsou pak právě rozsáhlejší a důkladnější rekonstrukce, které obnáší i bourací a instalatérské práce. Zde se dá samozřejmě očekávat zvýšená náročnost ve všech ohledech – časových i finančních. Před zahájením rekonstrukce si tak koupelnu dobře prohlédněte, ať víte, do čeho jdete.

Na co se připravit?

V momentě, že ve vašem případě převažuje spíše druhá varianta obsáhlejší rekonstrukce, vyplácí se opravdu důkladná příprava. Okolí koupelny (obzvláště sousedí-li s kuchyní, toaletou, nebo nějakou technickou místností) je velmi často doslova prošpikováno rozvody vody, elektřiny, odpadů nebo plynu. A zejména u starších objektů, které pamatují nejednu přestavbu panuje zpravidla v těchto rozvodech chaos a zmatek. Rekonstrukce je tak vítanou (i když poněkud náročnou) příležitostí, jak dát věci do pořádku. Než ale vybouráte první cihlu, udělejte si řádný výzkum, ať se v jedné chvilce neoctnete ve tmě, nebo po kotníky ve vodě. Nezapomeňte ale, že oficiální plány se od skutečnosti mohou zásadně lišit.

Máte povolení?

Je jasné, že kvůli výměně umyvadla, nebo položení dlažby nepoběžíte na stavební úřad. Když ale zasahujete do nosních zdí, nebo zásadně měníte dispozice bytu, je tato návštěva na místě. A rozhodně se nevyplatí ji podceňovat. Pro některé činnosti platí ohlašovací povinnost, pro jiné kompletní stavební povolení. Při jakýchkoliv stavebních činnostech je však dobrý zvyk a slušnost upozornit na tuto skutečnost sousedy. Zásadnější rekonstrukce totiž není otázkou jednoho odpoledne, ale obvykle se protáhne na několik dnů, ne-li týdnů. To vše samozřejmě v návaznosti na velikosti objektu, rozsahu prací a samozřejmě i vašich schopnostech a časových možnostech. A když nejste v těchto kritériích zrovna nejsilnější, určitě se nám ozvěte, jistě nebudete litovat.

Přečtěte si další díly našeho seriálu

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat materiál?

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat…

Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď. Nakupovat materiál byste měli výhodně a u kvalitních prodejců 🙂 Jenže víme, že…

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Tak jako jsou rekonstrukce koupelen a kuchyní náročné z hlediska řemeslného a rekonstrukce ložnic a obývacích pokojů z pohledu vizuálního, můžeme rekonstrukce…

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

A z obývacího pokoje se můžeme plynule přesunout přímo do ložnice. Ta by měla být oázou klidu a odpočinku v každém bytě.…