Skip to content

Díl 4. – Rekonstrukce obývacího pokoje

7. 4. 2024

Po rekonstrukci koupelny si můžeme trochu odpočinout. A to obrazně, i doslova. Teď bude totiž řeč o rekonstrukci obývacího pokoje. Ta nebývá tak náročná, jako už zmíněná kuchyň či koupelna, chce ovšem taky svoje. Zatímco u jiných místností a pokojů leckdy převažuje praktická stránka věci, u obývacího pokoje se hledí se stejnou důležitostí také na komfort, pohodlí a všeobecně příjemné prostředí. Má rekonstrukce obývacího pokoje i jiná specifika a úskalí? Na to se podíváme právě teď.

Obývák = gauč a televize

Jistě nám dáte za pravdu, že tato rovnice je značně nepřesná, nebo přinejmenším zastaralá. Jistě, každý má jiné priority a někomu ke štěstí stačí pohodlné kanape a obrazovka. Nepopíráme výhody a kouzlo takového obývacího pokoje, přesto si však vezmeme za vzor poněkud rozmanitější interiér.

Samozřejmě záleží, jestli obývací pokoj slouží/bude sloužit coby zázemí početné rodiny, studentská společenská místnost, alternativní ložnice, nebo relaxační místnost mladého páru. Rekonstrukce obývacího pokoje totiž obvykle nemá za cíl velké dispoziční změny, spíše jde o renovaci stěn, podlah, stropů, oken a vybavení.

Příčka udělá hodně

Jestliže máte štěstí a váš obývací pokoj disponuje velkorysou plochou, můžete také popřemýšlet nad rozdělením pokoje sádrokartonovou, nebo jinou příčkou. Můžete tak získat dva menší, plnohodnotné pokoje, případně částečným přepažením zajímavě rozdělit obývací pokoj na dvě části a získat například separovaný kout pro stolování, relaxaci s knížkou, nebo domácí cvičení. V tomto případě jen nezapomínejte prověřit, zda vám bude vyhovovat rozmístění světel, vypínačů, zásuvek a topení. Výhodou takovéhoto zásahu je bezesporu i to, že se zde objedete bez jakéhokoliv stavebního povolení.

Za málo peněz, hodně muziky

Další výhodou rekonstrukce „jednoduchého“ pokoje typu obýváku, či ložnice, je možnost radikální změny interiéru za poměrně nízké náklady. Pokud není rekonstruovaná místnost ve vyloženě dezolátním stavu a není potřeba opravovat rozsáhlá poškození stěn, podlah a stropů, máte vyhráno. Vhodně vybraná podlaha, ladící tapeta a správně zvolená výmalba jednak dokážou zakrýt drobnější kosmetické nedostatky, ale hlavně totálně změnit ráz místnosti.

V případě, že máte v plánu některou z výše uvedených akcí, vyplatí se vaši představu přenést do podoby co nejvěrnější simulace. Dnes už není problém využít služeb některého softwaru, které se touto službou zabývají. Velmi věrně se pak můžete přesvědčit, jak by váš obývací pokoj vypadal s dřevěnou podlahou, nebo například se světlemodrou výmalbou. Předejdete tak rozčarování z finálního výsledku, který ne vždy musí být podle vašich představ.

Přečtěte si další díly našeho seriálu

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat materiál?

Díl 7. Tipy a rady – Kde a jak nakupovat…

Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď. Nakupovat materiál byste měli výhodně a u kvalitních prodejců 🙂 Jenže víme, že…

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Díl 6. – Rekonstrukce dětského pokoje

Tak jako jsou rekonstrukce koupelen a kuchyní náročné z hlediska řemeslného a rekonstrukce ložnic a obývacích pokojů z pohledu vizuálního, můžeme rekonstrukce…

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

Díl 5.– Rekonstrukce ložnice

A z obývacího pokoje se můžeme plynule přesunout přímo do ložnice. Ta by měla být oázou klidu a odpočinku v každém bytě.…